formake web development

FAQ
Często zadawane pytania

1. Co to jest domena internetowa?

Adres WWW, czyli domena internetowa, to specjalny identyfikator systemu DNS wykorzystywany w internecie do określenia zasobów, z których chcemy skorzystać, np. w formie formake.pl, dzięki niemu nie ma potrzeby zapamiętywania skomplikowanych ciągów liczbowych, czyli adresów IP. Obecnie mamy do czynienia z wieloma skategoryzowanymi odmianami domen, różniącymi się końcówkami, m.in.:

  • globalne – .com oraz .net,
  • narodowe – .pl, .uk czy .de,
  • rządowe – .gov,
  • zawodowe – .pro,
  • organizacyjne – .org.

W związku z dynamicznym rozwojem internetu i coraz większym udziałem e-commerce w światowym biznesie domeny stały się nie tylko łatwym sposobem na określenie lokalizacji w sieci, lecz również elementem brandingu i strategii marketingowej wielu firm. Podlegają one określonym opłatom – różniącym się w zależności od rodzaju – a w przypadku nieopłacenia przedłużenia, domena staje się ponownie dostępna do rejestracji zazwyczaj po 30 dniach.

2. Ile kosztuje rejestracja i utrzymanie domeny?

Wszystkie domeny internetowe podlegają opłatom zarówno za pierwszą rejestrację – wówczas otrzymujemy wyłączne prawo użytkowania przez 12 miesięcy – jak i każde kolejne przedłużenie własności na rok lub dłuższy okres. Wybrany adres www możemy zarejestrować w dowolnym serwisie oferującym takie usługi, które najczęściej są połączone z hostingiem stron internetowych. Koszt rejestracji może zależeć od konkretnego usługodawcy, jednakże zazwyczaj są one podobne. Dla zwykłej wizytówki jest to koszt zazwyczaj 9 pln za pierwszy rok oraz około 200 pln za kolejny rok przedłużenia.

3. Na co zwrócić uwagę wykupując hosting?

Bez miejsca na serwerze nie możemy myśleć o własnej stronie internetowej, blogu lub sklepie e-commerce. Wydajny hosting to niezbędny element naszej internetowej działalności. Na co zwrócić uwagę wybierając jego dostawcę?

  • Cena – często mamy do czynienia z atrakcyjnymi promocjami, jednakże warto zrobić krok dalej i sprawdzić koszt usługi w kolejnych latach. Może się okazać, że płacąc 1 zł za pierwsze 12 miesięcy, potem będziemy ponosili znacznie większe opłaty niż u innych usługodawców.
  • Gwarantowany uptime – parametr określa, przez jaki czas hostowana strona www będzie dostępna. Jeżeli np. SLA jest na poziomie 99,9%, możemy spodziewać się 8-9 godzin przestojów spowodowanych pracami konserwacyjnymi przez rok.
  • Backup – automatyczne kopie zapasowe wykonywane raz dziennie to minimum.

Niemniej istotna jest lokalizacja serwera i przepustowość łącza. Od tych parametrów będzie zależeć czas ładowania się naszego serwisu, szczególnie przy dużej liczbie odwiedzających, co przekłada się na ich zadowolenie.